Merhaba

Sizinle tanışmayı, sanatla ilgili görüşlerimi, şiir ve öyküye değgin düşüncelerimi paylaşmayı ben de istiyorum. İçtenlikle istiyorum bunu. Sanat anlayışımdan kaynaklı bir dilek bu. Bana göre, hayatı ve dış dünyayı olduğu gibi, bire bir yansıtmak değildir sanatçının görevi. Sanatın konusu olan dış dünyanın, insan ve insan yaşantısının ne kadar karmaşık, çatışmalı, belirsiz olduğunu, bu gerçekliğin her an nasıl değiştiğini görüyor, gözlüyoruz. Bakın şöyle bir çevrenize, gözden geçirin yaşantınızı, çekilmez bir dünyada yaşamaya mahkum edilmiş bireyler gibiyiz. Öte yandan, kaynağı sevgi, aşk ve mutluluk olan, biricik ama süresi sınırlı olan bir hayatımız var. Onu nasıl yaşamayı istersiniz? Çelişkiler yumağı, sorular, sorular…

İşte bu sorulara yanıt vermek için yazdığımı sanıyorum. Öncelikle kendim için, dünyayı ve kendimi tanımak için yapıyorum bunu. Yaşantımdan, görüp gözlediklerimden yeni anlamlar çıkarmak için yazıyorum. Bilincimin yanında, sezgilerim, duyu ve duygu dünyamın yol göstericiliği yetmiyor. İçinden çıkamadığım çok şey var!.. Bu yüzden yazdığım şiir ve öykülerde her şeyi söyleme yerine, boşluklar bırakmayı, yanıt yerine sorular sormayı yeğliyor; bu boşlukları doldurmayı ve bu soruları yanıtlamayı okura bırakıyorum.

Yine inanıyorum ki, bir sanat yapıtı, öykü, roman ve özellikle şiir, yaratım süreci okunarak tamamlanan kurmaca bir metindir. Okuma sürecinde okur, alacağı estetik haz karşılığında, yapıttaki boşlukları doldurmayı, soruları yanıtlamayı sınayacaktır bana göre. Yine bana göre sanat yapıtının artistik ucunda onu yaratan sanatçı; estetik ucunda ise yapıtı somutlayacak olan okur durmakta. İkisi de yaratıcı, gönüllü, istekli ve içten…İçten dostlulara yüreğim hep açık… Eşikte durmayın öyleyse, tıklayın kapıyı, girin içeri, tanımak, tanışmak için… Tanıdıkça, dünyamızın ne kadar benzer, ne kadar farklı olduğunu göreceksiniz…

Unutmadan söyleyeyim, yazar ve şair kimliği kazanmamda emeği geçen,teşekkür borcum olan o kadar güzel insan var ki…Başta mutluluk kaynağım sevgili aileme, eşim Saadet’e, kızım Defne ile oğlum Kuzey’e ve bu web sitesini hazırlayarak bizleri buluşturan Kuzey’in eşi Tanla’ya teşekkür ediyorum.

Yapıcı eleştiri ve görüşlerini ileterek yazma dürtümü canlı tutan okurlarıma teşekkür ediyorum. Ayrıca burada adını sayamayacağım o kadar güzel insan var ki belleğimde onlara olan vefa borcumu ancak teşekkür ederek ödeyebiliyorum.

Sevgiyle,

Ali F.Bilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir