Döngüde Bir Yusuf Mersin İmece’de Tanıtıldı

“DÖNGÜDE BİR YUSUF” ROMANI ÇIKTI

Mersinli yazar Ali F.Bilir’in 10’uncu kitabı olan “ Döngüde Bir Yusuf” adlı roman raflarındaki yerini aldı.

Yazar Ali F.Bilir’in “Döngüde Bir Yusuf” adlı romanı çıktı. 1993 yılında öykü kitabı ile başlayan yazar 10’oncu kitabının çıkarmanın mutluluğunu yaşıyor. Şiir ve denemeler de yazan Yazar Bilir, “Çok heyecanlıyım. Her kitap benim bir çocuğum gibidir. Son çıkardığım roman kitabım, 68’li yıllara ışık tutuyor.

Okuyucular kitapta, 68 Kuşağı’nın alev alev yanan öğrenci protestolarını, Deniz Gezmiş’i, havadaki özgürlük kokusunu ve Sultanahmet’in yetmiş iki milletin insanla devinen, tarih kokan yan sokaklarında yitirdiği kalp atışlarını arayacaktır” ifadelerini kullandı.

Döngüde Bir Yusuf

Yazar Ali F.Bilir Kimdir?
Şair ve öykü yazarı Ali F. Bilir, 1945, Gülnar/Mersin doğumlu. Asıl adı Ali İhsan Bilir olup Ali Bilir, Faruk Ali B. gibi imzalar da kullandı. İlkokulu, ailesinin göçtüğü Silifke’de, ortaokulu Mersin’de tamamladıktan sonra parasız yatılı olarak Adana Erkek Lisesi’nde okudu. Yükseköğrenimini bir yıl tıp eğitiminden sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı(1969).

Üniversite yıllarında, kütüphane ve turistik bir hostelde resepsiyon görevlisi olarak çalıştı. Gönüllü turist rehberliği yaptı. 1967’de yürüyerek bazı Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerini dolaştı. Bir süre İngiltere’de, Essex ve Londra’da yaşadı; gençlik kampında meyve topladı, lokantalarda garsonluk ve bulaşıkçılık yaptı. Yurda döndüğünde, “1968 Öğrenci ve Gençlik Hareketi” içinde yer aldı.

İlk şiiri (Sevgi ve ötesi),1961’de haftalık Yelpaze Dergisi’nde, ilk öyküsü (Göçüyoruz), 1967’de Milliyet Gazetesi’nin sanat ekinde yer aldı. Sonraki yıllarda ürünleri Türk Dili, Çağdaş Türk Dili, Anadolu Ekini, Evrensel Kültür, Karşı Edebiyat, Varlık, Oluşum, Damar, Edebiyat ve Eleştiri, Şiir-lik, Kıyı, Islık, Pencere, Dize, Kültür Sanat (Kıbrıs), Güneş (İsveç), Cumhuriyet Kitap, Dünya Kitap gibi dergilerde yayımlandı. 1970 yılında “Kuzey” adlı sanat- edebiyat dergisini 2 sayı olarak yayımladı. Yerel gazetelerde kültür ve sanat muhabirliği yaptı, köşe yazısı yazdı ve röportajlar hazırladı.

—————-
Bu yazı 11 Ocak 2019 Cuma günü Volkan GÖK imzasıyla Mersin İmece gazetesinde yayımlanmıştır.

http://www.mersinimecehaber.com/mersin/dongude-bir-yusuf-romani-cikti-h21542.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir