Yörük Soylu Bir Şair

Şair Abdülkadir Bulut 27. Ölüm Yıldönümünde Anamur’da Anılıyor

İçimi döktüm
Rafineri işçilerine
Mersin’de Gözümü kaçırmadan yüzlerinden
Meyvesi alınan portakallar gibi,
Döktüm içimi bir bir
Toroslarda pus vardı
Yaramı gösterdim
Zeytin silken köylülere
Sol eliyle kapatarak alnını
Ve toplayarak dudaklarını
İçlerinden şahan bakışlı biri “Of” dedi
(Abdülkadir Bulut, Ülkemin Şiir Atlası, E Yay. 2010, s.243)

A.BULUT

Of ki ne off!.. 27 yıl olmuş Bulut’tan ayrılalı. O yiğit dostumuzu 8 Ağustos 1985’teki trajik trafik kazasında yitirdiğimizde daha 42 yaşındaydı. Şiirlerinin tam çiçeklenip tozlaştığı sırada. Ansızın, eli böğründe koyup gitti sevenlerini. Kısacık yaşamından damıttığı şiirlerini okumamız için bir vasiyet gibi bırakıp gitti. Yörük soylu bir şairdi Abdülkadir Bulut. Toplumcu şiir geleneğimizin temsilcisi, belki de son halkalarından biriydi. Karacaoğlan, Köroğlu, Dadaloğlu, Pir Sultan, Nazım, Enver Gökçe, Ahmed Arif, Neruda, Ritsos ve Lorca ile duygu akrabalığı vardı. Bu yüzden Cemal Süreya, ‘Kasabalı Lorca’ adını yakıştırmıştı onun için. Şiirlerini, ‘Her şiirinde şiir var’ diyerek olumlamıştı. Şair akadaşı Ataol Behramoğlu, şiirleriyle ilgili, “ Yaşamdan, doğadan, gerçek insan ilişkilerinden çıkarılmış… Kimi kez tekrar tekrar okunmak istenen ve okundukça daha çok tadına varılan doyumsuz dizeler,” değerlendirmesi yapmıştı. (Abdülkadir Bulut’a Sevgi Sözleri, E Yay. 2010, s.17) Anamur, bu yıl da şairine sahip çıkıyor, onu kucaklıyor. İmrenilecek bir vefa duygusu. Abdülkadir Bulut, 8 Ağustos’ta Anamur Kültür Derneği ile Çağdaş Şair ve Yazarlar Derneği ‘nin birlikte düzenlediği gecede anılıyor. Anamur Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılacak etkinlik kapsamında Sadise Seymen, Aydan Yalçın,şairin eşi Havva Bulut ile oğlu Ekim Bulut birer konuşma yapacaklar. Mehmet Atay, Doç.Dr. Ulvi Keser ve Mahzun Doğan’ın konuşmacı olduğu söyleşide Bulut’un yaşamı ve yazınsal dünyası dile getirilecek. Anma gecesinde ayrıca, Çağdaş Şair ve Yazarlar Derneği’nin Abdülkadir Bulut adına düzenlediği şiir yarışmasında dereceye giren şairler Alp Arslan Akman, Melih Elhan, Yusuf Alper ve Cihan Barış Budak’a ödülleri verilecek. ATAOL BEHRAMOGLU “Özentisiz, yapmacıksız. Yaşamdan, doğadan, gerçek insan ilişkilerinden çıkarılmış özgün benzetmeler. Yalınlığına karşın kendini hemen ele vermeyen bir şiir. Ağırbaşlı bir bilgelik.” “Kimi kez tekrar tekrar okunmak istenen ve okundukça da daha çok tadına varılan doyumsuz dizeler. Adanmış, ertelenmiş, örselenmiş bir yaşamın şiiri…”Şair Abdülkadir Bulut 27. Ölüm Yıldönümünde Anamur’da Anılıyor İçimi döktüm Rafineri işçilerine Mersin’de/ Gözümü kaçırmadan yüzlerinden/ Meyvesi alınan portakallar gibi,/ Döktüm içimi bir bir/ Toroslarda pus vardı // Yaramı gösterdim/ Zeytin silken köylülere/ Sol eliyle kapatarak alnını/ Ve toplayarak dudaklarını/ İçlerinden şahan bakışlı biri/ “Of” dedi (Abdülkadir Bulut, Ülkemin Şiir Atlası, E Yay. 2010, s.243)

Of ki ne off!.. 27 yıl olmuş Bulut’tan ayrılalı. O yiğit dostumuzu 8 Ağustos 1985’teki trajik trafik kazasında yitirdiğimizde daha 42 yaşındaydı. Şiirlerinin tam çiçeklenip tozlaştığı sırada. Ansızın, eli böğründe koyup gitti sevenlerini. Kısacık yaşamından damıttığı şiirlerini okumamız için bir vasiyet gibi bırakıp gitti.

Yörük soylu bir şairdi Abdülkadir Bulut. Toplumcu şiir geleneğimizin temsilcisi, belki de son halkalarından biriydi. Karacaoğlan, Köroğlu, Dadaloğlu, Pir Sultan, Nazım, Enver Gökçe, Ahmed Arif, Neruda, Ritsos ve Lorca ile duygu akrabalığı vardı. Bu yüzden Cemal Süreya, ‘Kasabalı Lorca’ adını yakıştırmıştı onun için. Şiirlerini, ‘Her şiirinde şiir var’ diyerek olumlamıştı. Şair akadaşı Ataol Behramoğlu, şiirleriyle ilgili, “ Yaşamdan, doğadan, gerçek insan ilişkilerinden çıkarılmış… Kimi kez tekrar tekrar okunmak istenen ve okundukça daha çok tadına varılan doyumsuz dizeler,” değerlendirmesi yapmıştı. (Abdülkadir Bulut’a Sevgi Sözleri, E Yay. 2010, s.17)

Anamur, bu yıl da şairine sahip çıkıyor, onu kucaklıyor. İmrenilecek bir vefa duygusu. Abdülkadir Bulut, 8 Ağustos’ta Anamur Kültür Derneği ile Çağdaş Şair ve Yazarlar Derneği ‘nin birlikte düzenlediği gecede anılıyor. Anamur Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılacak etkinlik kapsamında Sadise Seymen, Aydan Yalçın,şairin eşi Havva Bulut ile oğlu Ekim Bulut birer konuşma yapacaklar. Mehmet Atay, Doç.Dr. Ulvi Keser ve Mahzun Doğan’ın konuşmacı olduğu söyleşide Bulut’un yaşamı ve yazınsal dünyası dile getirilecek. Anma gecesinde ayrıca, Çağdaş Şair ve Yazarlar Derneği’nin Abdülkadir Bulut adına düzenlediği şiir yarışmasında dereceye giren şairler Alp Arslan Akman, Melih Elhan, Yusuf Alper ve Cihan Barış Budak’a ödülleri verilecek. Ali F. Bilir ATAOL BEHRAMOGLU “Özentisiz, yapmacıksız. Yaşamdan, doğadan, gerçek insan ilişkilerinden çıkarılmış özgün benzetmeler. Yalınlığına karşın kendini hemen ele vermeyen bir şiir. Ağırbaşlı bir bilgelik.” “Kimi kez tekrar tekrar okunmak istenen ve okundukça da daha çok tadına varılan doyumsuz dizeler. Adanmış, ertelenmiş, örselenmiş bir yaşamın şiiri…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir