Dr. Erdal Akalın’ın Denemeler Kitabı, “AK-ŞAKA”

Mersin İMECE Gazetesi’nin köşe yazarlarından Dr.Erdal Akalın, yazılarından bir bölüğünü “AK-ŞAKA Denemeler” adlı kitabında toplayıp yayımladı (Mutluson Yayınları, Mart 2014, 296 sayfa). 114 yazı içeren, doğa, birey ve toplum sorunlarının deneme tadında işlendiği yapıtın giriş bölümünde yazarın biyografisi ve Şair-yazar Celal Soycan’ın okura ışık tutan, açımlayıcı bir önsüz yazısı yer almakta. Deneme, tanımı gereği, “Özgürce seçilen bir konuda gelişen, düşünsel boyutlar içeren, bir konuşma havası içinde biçimlenen genellikle orta uzunlukta bir düzyazı biçimidir.” Bu türün öncüsü olan Fransız deneme yazarı Montaigne, “Bir insanda bütün insanlığın sorunlarının bulunduğu” düşüncesinden yola çıkarak yazmaya koyulmuştur. O, ortaçağ karanlığından dönüşen Çağdaş Batı Uygarlığı’nın, özgür bireyin, devrimlerin, aydınlanma ve Liberal Demokrasinin ön habercisidir. Montaigne’in yanı sıra Bacon, A.Gide, J.P.Sartre, B. Russel bu türün dünya temsilcisi yazarlarıdır. Ülkemizde ise ilk elde S. Eyüboğlu, V. Günyol, N. Uygur, S. Birsel, N. Uygur, İ. Selçuk, Doğan Kuban… gibi yazarların adını anabiliriz.

Bu bağlamda Erdal Akalın, yazılarını evrensel, ‘Maddeci Diyalektik’ bir bakışla, “Bir insanda bütün insanlığın sorunlarının bulunduğu” bilinciyle işleyip sunan bir deneme yazardır. İçtenlikli, alaycı, kendisiyle dalga geçebilen alçakgönüllü biçemi, özlü sözlerle beslediği kıvrak, akıcı anlatımı onu özgün kılan niteliklerdir. O aynı zamanda bilinçli bir Mustafa Kemal aydınlanmacısı, kendini bu değerlerin iletilmesinden sorumlu sayan bir aydındır.

Yazarın, ‘AK-ŞAKA’ kitabında yer alan ürünlerin yaratıcı okumaya açık olması, okuyanda bilgiyi yaşantıya dönüştürme algısı oluşturması, okuru özgürleştirip bilinçlendirmesi yapıta ayrı bir değer katmaktadır. Bu kanımızı pekiştiren iki örnek alıntı:

“Lider olmanın bir vurgulaması da ata binmek demiştik. Değerli Başbakanımız Sayın Erdoğan da tarihe geçecek bir resim vermek için ata binmek hevesini kontrol edemeyince olanlar olmuştur. 30 Temmuz 2003’te İstanbul’un Bayrampaşa Şehir Parkı açılışında getirilen bir ata binmek istemiş ve dramatik bir şekilde “indi-bindi” eylemine duçar olmuştur. Ki, Civan namlı bu atın muhaliflerden olup olmadığını önceden araştırmayan korumalar sanırım gerektiği şekilde fırçalanmıştır! Daha acısı da, Atatürk benzeri bir resim sahibi olabilmek şansı da yok olmuştur. (Atlar ve Liderler, s. 55)”

“Canlı organizmanın doğal gerçeğidir yaşlanmak. Aslına bakılırsa her insan yaşlanacağını ve keza yaşlandığını bilir de, kendine yakıştıramaz. (Yaşlanmak, s.284)

Dr. Erdal Akalın, 10 Mayıs 2014 günü, Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği’nce düzenlenen Yrd. Doç. Dr. Orhan Özdemir’in yönettiği bir söyleşi ve imza etkinliğine konuk oldu. İlgiyle izlenen söyleşide Akalın, yazarlık serüveninin yanı sıra, yaşamöyküsünden ilginç kesitler sundu. “68 Kuşağı” temsilcisi olduğunu belirten yazar, yazmak istediği otobiyografik kitabına ilişkin bilgi verdi, dinleyicilerin sorularını yanıtladı. Söyleşi sonrasında okurlara kitabını imzaladı…

*Bu yazı 14 Nisan 2014 tarihinde Mersin İmece Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.

Erdal Akalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir