Biyografi

ALİ F. BİLİR – Türk şair ve yazar…

Şair ve öykü yazarı Ali F. Bilir, 1945, Gülnar/Mersin doğumlu. Asıl adı Ali İhsan Bilir olup Ali Bilir, Faruk Ali B. gibi imzalar da kullandı. İlkokulu, ailesinin göçtüğü Silifke’de, ortaokulu Mersin’de tamamladıktan sonra parasız yatılı olarak Adana Erkek Lisesi’nde okudu. Yükseköğrenimini bir yıl tıp eğitiminden sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı(1969).

Üniversite yıllarında, kütüphane ve turistik bir hostelde resepsiyon görevlisi olarak çalıştı. Gönüllü turist rehberliği yaptı. 1967’de yürüyerek bazı Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerini dolaştı. Bir süre İngiltere’de, Essex ve Londra’da yaşadı; gençlik kampında meyve topladı, lokantalarda garsonluk ve bulaşıkçılık yaptı. Yurda döndüğünde, “1968 Öğrenci ve Gençlik Hareketi” içinde yer aldı.

İlk şiiri (Sevgi ve ötesi),1961’de haftalık Yelpaze Dergisi’nde, ilk öyküsü (Göçüyoruz), 1967’de Milliyet Gazetesi’nin sanat ekinde yer aldı. Sonraki yıllarda ürünleri Türk Dili, Çağdaş Türk Dili, Anadolu Ekini, Evrensel Kültür, Karşı Edebiyat, Varlık, Oluşum, Damar, Edebiyat ve Eleştiri, Şiir-lik, Kıyı, Islık, Pencere, Dize, Kültür Sanat (Kıbrıs), Güneş (İsveç), Cumhuriyet Kitap, Dünya Kitap… gibi dergilerde yayımlandı. 1970 yılında “Kuzey” adlı sanat- edebiyat dergisini 2 sayı olarak yayımladı. Yerel gazetelerde (Katılım ve Yeni Gazete) kültür ve sanat muhabirliği yapti, röportajlar hazırladı.

Bilir’in şiir kitabı “Göç Türküsü”  Türkiye Kültür Bakanlığı’nın Türk kültür, sanat ve edebiyatı ile ilgili eserlerin Türkçe dışındaki dillerde yayımlanmasına destek veren TEDA Projesi kapsamında seçildi. 2008 yılında Amerikada Plain View Press tarafından Migration Ballads adıyla ve M. Ali Sulutaş’ın çevirisiyle İngilizce olarak basılarak yurt dışındaki şiir severlere ulaştı.

2018 senesinde Döngüde Bir Yusuf adlı ilk romanı yayımlandı.

Ali F. Bilir Edebiyatçılar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Dil Derneği, Avrupa Yazarlar KonseyiEyalet Şair Birlikleri Ulusal Federasyonu ve Florida State Eyaleti Şairler Birliği üyesidir.

Kitapları:

Roman

  • Döngüde Bir Yusuf (2018-E yayınları)

Öykü

  • “Üşüyen Sıcak Düşlerim”(1994-E yayınları)

Şiir

  • “Göç Türküsü”(1995-E yayınları),
  • “Güz Anımsamaları” (2003-E yayınları),
  • “Migration Ballads” (2008-Plain View Press)

Eleştiri-Günce

  • Eleştiriden Günceye(1996-E yayınları)

Armağan Kitap

  • “Gündüz Artan’a Armağan -Mersin’de Aydın Olmak-”(Orhan Özdemir’le), (2005-Etik yayınları)

Araştırma

  • “Orta Asya’dan Toroslara Gülnar-Dil, Kültür, Toplumsal Yaşam-“ (F. Saadet Bilir’le), (2007-Etik yayınları)

Anı

  • Abdülkadir Bulut’a Sevgi Sözleri (2010, E Yayınları – F. Saadet Bilir’le)
  • Abdülkadir Bulut “Kasabalı Lorca”,  Yaşamöyküsü, Şiir, Yazı, Söyleşi ve Mektupları (2010, E Yayınları – F. Saadet Bilir’le)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir